Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu?

19 listopada, 2020 Off Przez Naprawa Hybrydy

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Przygotowaliśmy listę najważniejszych kryteriów.

Jeśli stoisz przed wyborem swojego pierwszego (lub kolejnego) auta, a nie masz zagadnień motoryzacyjnych w małym palcu, zadanie to może wydawać się przytłaczające. Używane samochody wystawiane na sprzedaż należy dokładnie sprawdzić aby wyeliminować przykre niespodzianki w przyszłości. Głowa do góry, właśnie dlatego przychodzimy z pomocą! W tym artykule dowiesz się na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu.

Historia pojazdu

Ważniejsza niż wygląd oraz stan mechaniczny jest historia używanego auta, ponieważ ona dostarcza nam najwięcej informacji o ewentualnych naprawach, wypadkach czy zniszczeniach z przeszłości. Rzeczą którą bezwzględnie powinieneś sprawdzić na pierwszym miejscu jest to, czy pojazd nie jest kradziony. Ta informacja jest dla Ciebie cenniejsza niż złoto i od jej zweryfikowania powinien się zaczynać każdy potencjalny zakup. Nabycie skradzionego samochodu będzie wiązało się z szeregiem nieprzyjemności a nawet konsekwencji finansowych. Na szczęście w tym celu nie musisz wychodzić z domu, ponieważ istnieje wiele serwisów on-line, które umożliwiają uprzednie zapoznanie się z historią auta. Serwisy te mają dostęp do bazy skradzionych pojazdów, instrukcję wyszukiwania VIN czy nawet porady odnośnie wad i zalet konkretnego modelu. Najbardziej popularne porównywarki to Carvertical, Autodna i Autobaza. Sprawdzenie danego modelu kosztuje mniej niż 100 złotych i pomoże Ci zaoszczędzić  cenny czas, nerwy oraz pieniądze. Przeczytaj więcej aby wybrać najlepszą dla swoich potrzeb porównywarkę i dokonać bezpiecznego zakupu.

Wygląd zewnętrzny – lakier i nadwozie

1. Rdza

Jeśli upewniłeś się już, że historia auta nie budzi żadnych wątpliwości, przyszedł czas na osobistą ocenę stanu wizualnego pojazdu podczas wizyty przedzakupowej. Sprawdź dokładnie czy blacha samochodu posiada ogniska korozji i jeśli tak, w jakim są stanie. Zwróć szczególną uwagę na progi samochodu, czyli elementy znajdujące się pod przednimi i tylnymi drzwiami. Blacha w tych rejonach wystawiona jest na kontakt z wodą i/lub śniegiem, przez co jest najczęściej korodującym elementem nadwozia. Zardzewiałe części będą prędzej czy później wymagały naprawy, a skorodowana powłoka charakteryzuje się dużo mniejszą wytrzymałością, może się kruszyć i odłamywać. 

2. Lakier

Przejdź dookoła samochodu aby ocenić wizualny stan lakieru. Zwróć uwagę na odpryski, przebarwienia czy zarysowania. Oczywiście kupując starszy samochód musisz liczyć się z tym, że będzie on posiadał normalne ślady użytkowania, które jednak nie muszą wpływać na jego bezawaryjność i bezpieczeństwo jazdy. Warto ocenić również kolor lakieru na poszczególnych częściach. Jeśli przykładowo kolor jednego błotnika różni się odcieniem od reszty pojazdu, może to wskazać na wymianę lub malowanie tej części w przeszłości, co z kolei może sugerować, że samochód uległ kiedyś wypadkowi. Jeśli masz wątpliwości, możesz posłużyć się miernikiem grubości lakieru, który precyzyjnie wskaże na nadwoziu miejsca szpachlowane lub po prostu wielokrotnie malowane. Jeśli właściciel nie ma nic do ukrycia, posłużenie się takim przyrządem nie powinno stanowić dla niego żadnego problemu.

3. Dopasowanie elementów

Kolejną ważną rzeczą, którą należy sprawdzić jest dopasowanie elementów nadwozia. Krótko mówiąc sprawdź czy szpary pomiędzy elementami (np. pomiędzy drzwiami a błotnikiem, maską a błotnikiem, maską a lampą i tak dalej) są równe. Jeśli na przykład w jednym miejscu elementy się stykają, a w drugim szpara ma szerokość 1 cm, świadczy to o nieumiejętnym dopasowaniu elementów zastępczych i/lub stłuczce. Należy wtedy poprosić o wyjaśnienie. Pamiętaj, że każdy wypadek lub nawet niepozorna stłuczka mogą osłabiać konstrukcję samochodu.

Przebieg

Kiedyś znacznie częściej byliśmy narażeni na tzw. “cofanie licznika”. W związku z tym większość kupujących desperacko szukała aut z przebiegiem poniżej 100 tys km. Dziś na szczęście możemy bezpiecznie sprawdzić przebieg samochodu na podstawie numeru VIN dzięki raportom portali takich jak CarVertical. Pamiętajmy, że każdy silnik ma inne osiągi i może się zdarzyć, że zadbany samochód z przebiegiem ponad 200 tys km będzie lepszym wyborem niż nieumiejętnie użytkowana “prawie nówka sztuka”.

Podsumowanie

Przed zakupem warto również wybrać się do mechanika, który oceni niewidoczne dla oka elementy samochodu oraz wyda profesjonalną opinię o jego stanie technicznym. Potem zostaje nam już tylko jazda próbna, podpisanie umowy oraz lata bezpiecznej i bezawaryjnej jazdy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu.
Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu.